Siłowniki pneumatyczne w zależności od warunków pracy i funkcjonalności wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na wspomniane warunki pracy siłowniki pneumatyczne mogą być zróżnicowane materiałowo i konstrukcyjnie. Przykładowo w środowisku zagrożonym wybuchem wymogiem jest stosowanie urządzeń, maszyn i armatury co do której stawiane są restrykcyjne wymagania dotyczące zapłonu, palności itd. Siłowniki pneumatyczne wykonuje się ze stopów aluminiowych, stali nierdzewnej oraz innego rodzaju metalów.
Ze względu na funkcjonalność to siłowniki pneumatyczne możemy podzielić na szereg różnych grup w zależności jaką grupę parametrów rozpatrujemy. Przykładowo na siłowniki wahadłowe zamieniają pracę liniową na ruch obrotowy. Siłowniki wahadłowe mogą również posiadać regulację kątów obrotu. Coraz częściej normą przy konstrukcji siłowników pneumatycznych jest wykorzystanie mikrometrycznej lub mechanicznej amortyzacji. Ze względu na typ uszczelnień to najbardziej standardowe to uszczelnienia poliuretanowe. W przypadku specjalnych wymagań zawsze możemy dokonać wymiany uszczelnień siłowników pneumatycznych w zależności od potrzeb. Do uszczelnień wyższej jakości należą uszczelnienia NBR, z kolei VITON to najlepszy typ uszczelnienia siłowników, wykorzystywany przy siłownikach ze stali szlachetnej.
Siłowniki pneumatyczne ze względu na budowę mogą posiadać różne obudowy, a cała machineria może być zamknięta w kompaktowej odsłonie. Popularne obudowy siłowników to okrągłe, płaskie czy też wersje miniaturowe. Siłowniki pneumatyczne wyposażone mogą być w elementy specjalne jak wózki, zgarniacze czy prowadniki. Siłowniki ze zgarniaczami to nowość na rynku polskim. Zgarniacz siłownika oczyszcza tłoczysko z różnych niepożądanych zanieczyszczeń jak pyły, beton czy gips. Z racji tego siłownik jest szczególnie polecany ciężkim warunkom pracy.